Alanya Paragliding

King Paragliding Alanya

Alanya Yamaç Paraşütü Tarihçesi

Alanya Yamaç Paraşütü Tarihçesi

Alanya Yamaç Paraşütü Tarihçesi

1940’larda; tıpkı havacılık öncülerinden Otto Lilienthal’in yaptığı gibi yokuştan kalkıp yere süzülen yeni bir uçak üzerinde denemeler yapılıyordu. Çünkü bilindiği üzere araba; kolayca çıkarabildiğiniz çubuklardan ve kumaştan yapılmış bir delta kanat (yelken) kanadıdır. Dahası 1948 yılında, Doktora Francis portatif bir delta kanadı yapmayı başardı. Bu sayede delta kanadı, zaman içinde güvenlik ve performans açısından önemli ölçüde iyileşti; yakın zamana kadar en ucuz ve en hafif uçaktı. Ancak malzemelerin ve üretim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte; performansın artmasıyla üçgen bıçakların fiyatı yükselmeye başladı.

Leonardo da Vinci’nin günümüzde kullanılan paraşütün ana temelini keşfettiği biliniyor. 22 Ekim 1797’de Fransız André Canerin dünyanın ilk paraşütle inişini gerçekleştirdi. Böylelikle Fransa’nın Paris şehrinden bir balonla yüksekten uçarak balonu sepete bağlayan ipi kesti; inişi paraşütle başlattı ve başarıyla bitirdi. Bir uçaktan ilk paraşütle atlama Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşti. Ayrıca Kaptan Berry, 1912’de Amerika’da bir uçaktan atladı. 1913 yılında Fransız havacı Pecud; Avrupa’da uçağın gövdesine yerleştirilmiş bir paraşütle atlayarak; paraşütle başarılı bir şekilde atlayan ilk kişi oldu.

Yamaç Paraşütünün Türkiye’deki Yeri ve THK

90’lı yılların başında ODTÜ’de Boğaziçi’nde ve üniversitenin havacılık şubesi içinde Egger Üniversitesi’nde yamaç paraşütü; yine ücretsiz paraşüt öğrencilerinin öncülüğünde bir havacılık faaliyeti haline gelmiştir. 1997 yılında ilk kez düzenlenen “Birinci Dünya Havacılık Oyunları”nı düzenleyen THK; bunun sonucunda Türkiye’de yamaç paraşütünün anlaşılmasına ve gelişmesine de öncülük etmiştir.

Bugün deneyimli bir pilot, 30-35 kg ağırlığındaki delta kanadın yanı sıra yedek paraşüt; hava akımının şekline göre bağlantı elemanları; variometre , hız göstergesi ve radyo gibi bazı donanımlara ihtiyaç duyuyor. Elbette tüm bunları taşımak için bir araba ve uçmayı düşündüğünüz dağdaki başlangıç noktasına giden bir yol gerekiyor.

Yamaç paraşütü en heyecan verici aktivitelerden birisidir. Ayrıca hayali gökyüzüne dokunmak olan insanlar için; uçmanın en kolay ve güvenli yoludur. Profesyonel ve uzun yıllardır deneyimlere sahip olan pilotlar eşliğinde gökyüzünde özgürlüğün tadını çıkarabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmeyi Unutmayın!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir